Alan Adı Nedir?


İnternette zaman geçiriyorsanız, arama çubuğuna bir uzantı veya üst düzey alan adı girme şansınız olmuştur. Web sitelerinin büyük çoğunluğu bir alan adına sahiptir ve interneti daha organize bir yer haline getirirler. Bununla birlikte, tam olarak bir uzantı nedir, nereden geliyor ve nasıl avantajınıza kullanılabilirsiniz?

Bu sorulara girmeden önce, internetin ve web adreslerinin nasıl düzenlendiğini hızlı bir şekilde açıklamak faydalı olacaktır.

DNS, Domain Name System

Ocak 2018'de yapılan bir araştırmaya göre, şu anda internette 1.805.260.010 web sitesi var. Bu, çevrimiçi olan 1.8 milyar bireysel web adresidir ve her gün daha fazla eklenmektedir.

Tüm bu web adreslerini düzenlemek yorucu bir görev gibi görünüyor, ancak 1983'te geliştirilen Alan Adı Sistemi (DNS) sayesinde süreç basitleştirildi.

DNS'yi internetin telefon defteri olarak düşünün. alanadifirsati.com gibi her web adresi bir IP adresi olarak temsil edilir, bir web sitesinin ev adresi olarak işlev gören uzun bir sayı dizisi (ev adresiniz evinize veya dairenize karşılık gelir).

DNS, IP adreslerini alan adlarına çevirmeye yardımcı olur. Alan adları web adreslerini hatırlamanın daha kolay yoludur - insanlar için uzun bir sayı dizisinden daha kısa ve pratiktirler.

Alan Adının Bileşenleri

Etki alanı adları birden çok bölümden oluşur, ancak bunlardan yalnızca ikisi gerekli bileşenlerdir. Bir web adresinin "nokta" nın her iki tarafında bulunurlar.

Bir web adresinin nasıl bozulduğunu göstermek için örnek olarak alanadifirsati.com'u kullanacağız. alanadifirsati.com'un iki bileşeni vardır: ikinci düzey bir alan (SLD) ve bir üst düzey alan (TLD).

İkinci Düzey Alan Adı (SLD): İkinci düzey alan adı, alanadifirsati.com'da noktanın solunda bulunan ve özellikle “alanadifirsati” ifadesidir. Tüm web adresleri, bir web sitesini diğerlerinden ayırmak için kullanılan ikinci düzey bir alana sahiptir.

Üst Düzey Alan Adı (TLD): Bir web sitesinin üst düzey alanı veya TLD, web sitelerini birbirinden daha fazla ayırır ve ayrıca web sitesinin içeriğini belirlemeye yardımcı olur. alanadifirsati.com'da TLD, noktanın sağına düşen harf dizisidir, özellikle “.com”.

Binden fazla benzersiz TLD vardır, ancak bunların en popüler ve tanınabilirleri, genel üst düzey alan adları veya gTLD'ler olarak bilinir.

gTLD nedir?

“Genel üst düzey alan adı” veya gTLD ifadesinde “jenerik” kelimesi konusunda belirli bir ironi vardır. Genel, olağandışı, banal, yaygın bir şey anlamına gelir - ancak, genel bir üst düzey alan adı kullanan web sitelerine saygı duyulur, aranır ve bunları kullanan şirketlere ve bireylere değer verilir.

gTLD'lerin geçmişini anlamak bunun nedenini açıklamaya yardımcı olabilir.

gTLD'lerin geçmişi

İlk gTLD dalgası, internet icat edildikten kısa bir süre sonra 80'lerde başladı. İlk nesil internet kullanıcılarının web siteleri düzenlemesine yardımcı olmak için geliştirildi.

30 yaşından büyük olmasına rağmen, orijinal yedi gTLD, internetteki en popüler üst düzey alanlar arasındadır. Orijinal yedi:

.com
.edu
.gov
.int
.mil
.net
.org


Bu gTLD'lerin tümünü olmasa da çoğunu görmüş veya tanımış olabilirsiniz.

Bu gTLDS'lerin ne kadar tanınabilir olduğu nedeniyle, bunları içeren alan adları, son birkaç yıl içinde geliştirilen daha belirsiz TLD'lerden bazılarını kullanarak alan adlarından daha değerli sayılır.

gTLD'ler ve ccTLD'ler

Üst düzey alanlar birden fazla kategoriye ayrılabilir. Bunlardan ikisi, yukarıda listelenen yedi uzantı gibi gTLD'ler ve "ülke kodu üst düzey alan adları" anlamına gelen ccTLD'lerdir. Tıpkı gTLD'ler gibi, ccTLD'ler de bir web adresindeki noktadan hemen sonra gelen bir dizi harfle temsil edilir.

gTLD'lerin aksine, ccTLD'ler bir ülke, özerk bölge veya egemen devleti belirler. Bir web adresi bir ccTLD içeriyorsa, web sitesinin belirli bir coğrafi konuma başvurduğunu varsayabiliriz.

2018'de dünyadaki en popüler 10 ccTLD'yi listeleyen bir rapor yayınlandı. İşte alaka düzeyine göre.

.cn - Çin
.tk - Tokelau
.de - Almanya
.uk - İngiltere
.ru - Rusya
.nl - Hollanda
.br - Brezilya
.eu - Avrupa Birliği
.fr - Fransa
.au - Avustralya


GTLD'lerle karşılaştırıldığında ccTLD'ler, web sitelerinin coğrafi bölgelerindeki İnternet kullanıcılarını hedeflemesine yardımcı olur. Birçok ccTLD alan adı sahibi, özel bir ccTLD kullanmanın onlara rekabet avantajı sağladığına inanmaktadır. .Ca veya .us gibi bazı ccTLD'lerin, bunları kimlerin kaydedebileceği ve kullanabileceği konusunda coğrafi kısıtlamaları vardır.

İlk Dört gTLD

En yaygın TLD'ler açık uçlu olacak şekilde tasarlandı.

Kayıt hacmindeki en iyi gTLD'lerden dördü şunları içerir:

.com
.ağ
.org
.co